Viete ako denné svetlo ovplyvňuje naše zdravie?

Rovnako ako rastliny potrebujú slnečné svetlo na fotosyntézu a rast, aj ľudia potrebujú slnečné svetlo, aby mohli prosperovať a byť šťastní. Prirodzené svetlo spôsobuje, že naše telá uvoľňujú serotonin – kľúčovú zložku potrebnú na reguláciu našej nálady, zdravú chuť do jedla, správny spánok a dokonca lepšie si pamätať veci. Maximálne vystavenie sa prirodzenému dennému svetlu vonku aj vo vnútri je jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť pre naše duševné zdravie.


V dnešnom svete, kde je všetko také rýchle, sa ľahko môže stať, že sa zabudneme starať o naše duševné zdravie. Dôležité je pripomenúť si, aký veľký význam má kľudná myseľ, aby sme každý deň boli tou najlepšou verziou seba samých. Správne denné osvetlenie zlepšuje naše duševné zdravie mnohými rôznymi spôsobmi, na ktoré sa teraz pozrieme.

 

Svetlo a šťastie

Serotonin je kľúčová chemikália v našom tele, ktorá posiela nášmu mozgu dôležité signály na reguláciu nálady. Nie je prekvapením, že sa cítime šťastnejší a živší v slnečné dni, pretože vystavenie sa slnečnému svetlu určuje, ako sa serotonín uvoľňuje v našom tele.

Svetlo a sústredenosť

Štúdie zistili obrovský vplyv denného svetla počas dňa na našu schopnosť sústrediť sa a byť produktívnymi. Dôležité je zabezpečiť, aby v našom domácom prostredí boli dostatočné zdroje denného svetla, aby sme mohli využiť naše dni čo najlepšie.

denne svetlo a stastie
denne svetlo a spánok

Svetlo a spánok

Prirodzené svetlo ovplyvňuje naše spánkové vzorce fyzicky, ale môže mať tiež vplyv na naše duševné zdravie. Nedostatok serotonínu bol priamo spájaný s mnohými prípadmi nespavosti.

Svetlo a apetít

Správne osvetlenie denným svetlo nám pomáha udržiavať zdravú chuť do jedla – je to dobre strážené dietetické tajomstvo. Zdravé hladiny serotonínu môžu minimalizovať množstvo chute na nezdravé jedlá, ktoré máme všetci radi.

Ako bojovať s nedostatkom prirodzeného svetla?

V mnohých domovoch môže byť ťažké nájsť spôsoby, ako získať dostatok prirodzeného svetla, najmä ak žijeme v domoch, ktoré boli navrhnuté pred rokmi, keď osvetlenie nebolo hlavnou prioritou v architektúre. Riešením sú svetlovody Solatube, ktoré privedú denné svetlo do miestnosti a presvetlia ho kvalitným denným svetlo. Montáž svetlovodov je rýchla a možná aj už v hotových domoch a budovách.

svetlovody_zdrave svetlo_denne svetlopresvetlenie