Svetlovody Solatube v múzeu dizajnu

Svetlovody Solatube Muzeum

INFORMÁCIE: 

Múzeum Viktórie a Alberta (V&A) v Dundee, Škótsku bolo postavené v roku 2015, priamo na brehu rieky Tay, čím sa mesto spojilo s nádherným a historickým nábrežím.

V&A Dundee, ako vôbec prvé jednoúčelové múzeum dizajnu v Škótsku a jediné múzeum V&A na svete, okrem Londýna, poskytuje miesto pre inšpiráciu, objavovanie a učenie a napĺňa svoje poslanie obohacovať životy prostredníctvom dizajnu.

ZADANIE:

 Jednou z najdôležitejších výziev múzea V&A Dundee bolo priviesť denné svetlo do priestoru s vysokou výškou, s množstvom zakrivení, s malými oknami, ktoré sa podobali štrbinám, a to všetko situovať medzi panely, ktoré čiastočne bránia prechodu svetla.

Okrem toho konštrukcia vyžadovala, aby svetlovody Solatube vytvorili dojem „plávania“ medzi strechou a otvorenou sieťovou vrstvou pod strechou.

RIEŠENIE:

Vedúci dizajnéri osvetlenia z firmy ARUP a Matthew Rice, zástupca Solatube Scotland, spolupracovali pri navrhovaní denného osvetlenia v hlavnej oblasti múzea. 60 ks svetlovodov Solatube 330 DS-O bolo použitých na obohatenie budovy prirodzeným denným svetlom, čo umožňuje návštevníkom oceniť meniace sa poveternostné podmienky vonku. Taktiež sa vytvorila vynikajúca rovnováha medzi prirodzeným svetlom a umelým osvetlením v centrálnych oblastiach.

Na dosiahnutie „plávajúceho“ efektu, boli 2,5 metrové predlžovacie trubice Solatube, používané na vedenie denného svetla, externe laminované v špecifikovanom odtieni šedej, aby sa zhodovali so spodnou stranou strešnej konštrukcie, čím sa trubica stala prakticky neviditeľnou, takže denné svetlo vyzerá akoby, pochádzala „zo vznášajúcich sa“ difuzérov niekoľko metrov pod strechou.

Každý svetlovod Solatube taktiež obsahoval zatemňovací prvok (Daylight dimmer), aby umožnili úplnú kontrolu denného osvetlenia pre rôzne výstavy a plnú integráciu s umelým osvetlením. Takto bude mať každá výstava požadovanú intenzitu denného svetla.

VÝSLEDOK:

„Jednou z oblastí, ktoré si vyžadovali dobrú úroveň prirodzeného svetla, je hlavný vstup,“ povedala Laura Phillipsová, spolupracovníčka riaditeľky osvetlenia ARUP. „Svetlovody Solatube umožňujú každému, aby si vychutnal výhody prirodzeného svetla prichádzajúceho zhora.“

„Je to jeden z priestorov, kde budú ľudia skutočne povzbudzovaní k tomu, aby trávili čas a nakupovali a užívali si kaviarne a zároveň si užívali kvalitné denné osvetlenie zo svetlovodov Solatube,“ dodal Phillips.

Medzinárodné centrum dizajnu, V&A Dundee teraz ponúka príjemné a inšpirujúce prirodzene osvetlené priestory pre každého.