Svetlovody na farme pre chov ošípaných

Projekt: Van Kempen Partnership, Leunen, Holandsko

Typ budovy: Farma pre chov ošípaných

Holandská firma Van Kempen Partnership sa nachádza v meste Leunena a vybudovala novú farmu pre chov ošípaných. Po spojení spoločností Van Kempen Partnership a Het Varken van Morgen sa spoločnosť zameriava na humánne spôsoby farmárčenia. Toto zameranie má tri hlavné body: kvalitné podmienky pre zvieratá, prostredie a ľudské zdravie.

Svetlovody Solatube Farma Polnohospodarstvo

Zadanie:

Nová farma vyžadovala minimálne 2% denného svetla. Táto požiadavka vychádzala z nariadení Yardstick for Sustainable Livestock. Táto požiadavka na minimálne osvetlenie denným svetlom bola dosiahnutá oknami na obvode budovy. Napriek tomu sa firma rozhodla presvetliť väčšiu plochu denným svetlom pre zvýšenie kvality pracovného prostredia zamestnancov, ako aj skvalitniť priestor pre pobyt zvierat.

Použitie polykarbonátových svetlíkov bolo zavrhnuté, z dôvodu ich častého znečistenia a prehrievania priestorov farmy.

Svetlovody Solatube Farma

Riešenie:

Architekti v spolupráci s distribútorom Solatube pre holandský trh sa dohodli na inštalácii svetlovodov Solatube do priestorov farmy. Tvar kopule so systémom LightTracker, ako aj jej špecifické zloženie, odrazová vrstva Spectralight Infinity a difuzér zabezpečili dostatočné presvetlenie priestoru bez neduhov svetlíka, ako oslnenie, prehrievanie, znečistenie atď. Množstvo variantov strešného lemovania umožnilo nájsť to správne riešenie a následne ho zapracovať do strešného systému. Vďaka svetlovodom Solatube nie je potrebné na farme využívať počas dňa elektrické osvetlenie. Farma šetrí elektrickú energiu a poskytuje príjemné denné svetlo zamestnancom a zvieratám.

Použité produkty:  Solatube 330 DS-O

Svetlovody Solatube Chov Zvierat

Testimonial:

“Farma s produktmi Solatube je výrazne lepšie prostredie pre zamestnancov a zvieratá. Ošípané sú pod elektrickým osvetlením iba počas skorých ranných hodín v zime. Zvyšný čas majú zvieratá dostatok denného svetla, ktoré privádzajú svetlovody Solatube. Počas jarných dní, keď je slnko ešte nízko na horizonte, musíme zatemniť okná na fasáde, lebo oslňujú zvieratá. Svetlo zo svetlovodov je príjemné a rozptýlené do priestoru tak, aby neoslňovalo.“ – Jan Van Kempen, Majiteľ Van Kempen Partnership