Svetlovod ako dizajnový prvok?

Denné svetlo je v architektúre využívané od dôb, kedy architektúra vôbec začína spomínať. Vždy bolo dôležitou súčasťou interiéru. Už Egypťania vďaka dômyselnému systému zrkadiel vedeli denné svetlo dostať do útrob svojich stavieb.

Tu sa objavujú prvé systémy vedenia denného svetla. Egypťania takto presvetlili svoje priestory, ale okrem funkčnej stránky vytvorili aj architektonické a dizajnové prvky. Tak vznikli priestory, ktoré boli bohato zdobené, nie iba výzdobou a klenotmi, ale aj denným svetlom.

V dnešnej dobe už poznáme modernejší spôsob vedenia denného svetla pomocou svetlovodu. Svetlovod, vďaka technológii optických hranolov v kopule, láme svetlo do systému a následne ho prenáša vďaka odrazovému materiálu do miestnosti. Svetlovody boli vymyslené tak, aby prinášali nezafarbené denné svetlo do interiéru aj na také miesta, kde to nie je možné klasickým spôsobom.

Svetlovody Vyrez Do Trubice
Svetlovody Zavesene V Priestore

Difuzér svetlovodu

Architekti a dizajnéri tak získali novú možnosť ako využiť denné svetlo vedené pomocou svetlovodov. Svetlovod sa stal nielen funkčným zariadením prinášajúcim denné svetlo, ale často aj dizajnovým prvkom miestnosti.

Hlavným dizajnovým prvkom sú samotné difuzéry svetlovodu. Upútajú hneď pri vstupe do miestnosti a pri správnom výbere dokonale dotvoria interiér. Na výber sú v štvorcovom alebo v kruhovom prevedení s použitím rôznych materiálov. Pri použití Fresnelových šošoviek poskytujú svetlovody kontakt s exteriérom, čo pôsobí pozitívne pre celú miestnosť.

Umiestnenie v priestore

V špeciálnych prípadoch nemusí byť svetlovod umiestnený len na strope, ale môže byť voľne spustený do priestoru alebo ukončený na vertikálnej stene interiéru. Pri voľne spustenom svetlovode v priestore, môže hrať aj samotný tubus svetlovodu dizajnovú úlohu. Takýto spustený svetlovod môžeme farebne upraviť a pri správnom návrhu vytvoriť aj miniatúrne otvory, vďaka ktorým tubus svetlovodu svieti na celej svojej dĺžke. Vytvorí sa tak jedinečné dielo, ktoré každého zaujme.

svetlovody cierny tubus
Svetlovody Solatube Specialny Vyrez

Atypické ukončenia 

Ak sú však požiadavky zákazníka oveľa vyššie ako je štandard, riadime sa heslom náš zákazník náš pán. V prípade, že požiadavky nezasahujú výrazne do technickej skladby svetlovodu, vieme vyhovieť aj najnáročnejším požiadavkám ako sú špeciálne tvary vyústenia svetlovodov v interiéri, atypické úpravy tubusu atď.

Kombinácia dizajnu a funkčnosti

Ako je vidno z fotografií, svetlovody už neplnia len svoju funkciu privádzať denné svetlo, ale čoraz viac sa kombinujú aj s dizajnovou stránkou. Ak sa takáto kombinácia správne navrhne, výsledok je vynikajúci a spokojnosť je na strane dizajnéra, ako aj svetlotechnika, ale čo je dôležité, spokojný je investor. Svetlovody mu poskytnú dostatok denného svetla a tvoria netradičný dizajnový prvok.

 

Svetlovody Svetelna Stena