Kam nechodí svetlo, tam chodí lekár

Všimli ste si niekedy správanie ľudí na ulici v deň, keď slnko konečne vykukne spoza mrakov uprostred sychravej jesene? Pohybujú sa rýchlejšie, sú zhovorčivejší a smejú sa viac. Slnečné svetlo ich energizuje, optimizuje a celkovo pozitívne stimuluje. Jeho účinky na ľudský organizmus však siahajú ešte oveľa ďalej. Záplava slnečného svetla vo vašom byte môže mať skutočne liečivé účinky.

Hormonálna rovnováha

Podiel denného svetla významne ovplyvňuje hneď dva dôležité hormóny. Prvým z nich je serotonín – hormón dobrej nálady. Je zodpovedný za pozitívne emócie a optimistické myslenie. Človek s nedostatkom alebo nevyváženým množstvom serotonínu pociťuje stres, depresiu, úzkosť, problémy s pamäťou, ale môže mať aj zažívacie ťažkosti alebo migrény. Tvorbu serotonínu významne stimuluje práve denné svetlo. Za šera a pri stmievaní sa serotonín mení na melatonín. Tento hormón je zodpovedný za zdravý a osviežujúci spánok. Denné svetlo tak prostredníctvom hormonálnych hladín významne ovplyvňuje takzvané cirkadiánne rytmy, teda prirodzené striedanie spánku a bdenia.

Psychická pohoda

Počuli ste už o sezónnej afektívnej poruche? Ide o poruchu nálady s depresívnymi príznakmi, ktorej prvotnou príčinou je nedostatok slnečného svetla. Pacient je chronicky smutný, unavený a bez energie. Áno, aj takéto dôsledky môže mať nedostatok prirodzeného svetla pre náš organizmus. Slnko je pre ľudí prirodzeným zdrojom energie. Mnohé štúdie potvrdili, že prirodzené slnečné svetlo má pozitívny vplyv na psychickú pohodu. Ľudia sú pod jeho vplyvom vyrovnanejší, pokojnejší, majú viac energie a dokážu sa lepšie koncentrovať. Zvyšuje sa tak ich pracovná výkonnosť a psychická odolnosť.

Produkcia vitamínov

Niektoré vitamíny potrebujeme prijať v potrave, iné si dokáže vytvoriť telo samo. Jedným z vitamínov, ktorého podiel v bežných potravinách je veľmi obmedzený, je vitamín D. Na to, aby si ho ľudský organizmus vyprodukoval, potrebuje denné svetlo. Ultrafialové žiarenie stimuluje pokožku k tvorbe vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre správnu mineralizáciu kostí. Jeho závažný nedostatok vedie k zrýchleniu osteoporózy, čiže rednutia kostí.